Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 10130138

Kościół Nawiedzenia NMP

Evangelische Kirche



Budowa
XVIII
 
Wybudowano go w stylu eklektycznym. Patronami świątyni była rodzina von Kleist. Przypuszcza się, że kościół w Żytelkowie wybudowano po wizycie na tym terenie biskupa Ottona z Bambergu. Dlatego uważa się, że kościół mógł powstać ok. 1128 r. Obecny wygląd kościoła pochodzi z XVIII w. W późniejszych czasach budowla była remontowana i odbudowywana. W 1643 r. wojska cesarskie pod dowództwem generała von Krockowa zniszczyły kościół. Wyrwano wówczas ołtarz, kazalnicę i ławki. Został naruszony styl kościoła, ...
Wybudowano go w stylu eklektycznym. Patronami świątyni była rodzina von Kleist. Przypuszcza się, że kościół w Żytelkowie wybudowano po wizycie na tym terenie biskupa Ottona z Bambergu. Dlatego uważa się, że kościół mógł powstać ok. 1128 r. Obecny wygląd kościoła pochodzi z XVIII w. W późniejszych czasach budowla była remontowana i odbudowywana. W 1643 r. wojska cesarskie pod dowództwem generała von Krockowa zniszczyły kościół. Wyrwano wówczas ołtarz, kazalnicę i ławki. Został naruszony styl kościoła, splądrowano dom proboszcza. Zniszczona budowla zostaje odnowiona dzięki staraniom swoich patronów, których imiona i herby można odnaleźć w kościele. Po II wojnie światowej kościół stał się kościołem katolickim. Jest to budowla salowa, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium. Dach kościoła jest dwuspadowy, okna zakończone ostrołukowo. Z wyposażenia kościoła zachował się prawie cały wystrój tworzący zespół altanowy. Warte obejrzenia są: barokowy ołtarz główny pochodzący z 1655 r., ambona z 1569 r., kropielnica kamienna umieszczona na prawo od drzwi, pochodząca prawdopodobnie z okresu średniowiecza, empory organowe z XIX w., dzwon z 1756 r., barokowa chrzcielnica. Niektóre przedmioty zabytkowe z tej świątyni zostały przekazane do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Kościół jest ładnie położony, w centrum wsi na płaskim terenie, otoczony trawiastą polaną. W otoczeniu kościoła rosną pojedyncze wiekowe klony, kasztanowce, jesiony i lipy. Plac kościelny ogrodzony jest płotem z betonowych segmentów. Dawniej przy kościele znajdował się cmentarz, obecnie nieistniejący.

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1910-1920
    komentarze: 0
    Żytelkowo. Kościół i fragmenty miejscowości.