Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Most Przyjaźni (al. Komisji Edukacji Narodowej), al. Komisji Edukacji Narodowej, Lubin
Zed: W środę wieczorem 28.02.2024 - Kładka (al. Komisji Edukacji Narodowej) otrzymała nazwę: Most Przyjaźni i tym samym została oddana do użytku. Już w kolejce do modernizacji czeka inna kładka na ulicy Hutniczej.
Pałac Stara Rudna (ruina), Stara Rudna
Zdzisław K.: Kartusz herbowy.
Pałac Stara Rudna (ruina), Stara Rudna
Danuta B.: Powyższy komentarz doskonale ilustruje zdjęcie, o którym wtedy mogliśmy tylko marzyć
Wóz strażacki, Toszowice
Popski: Chyba już go nie ma
ul. Ścinawska, Rudna
MacGyver_74: Urząd Pocztowy. Mamy obiekt
Zaborów
Popski: Na aukcji obieg 1911 r. - obniżono datowanie.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Alistair
Alistair
MacGyver_74
Sendu
Parsley
Sendu
Rob G.
Rob G.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
ULICE ŚWIATA Wystawa fotografii Stefana Arczyńskiego
Autor: MT°, Data dodania: 2010-02-12 10:13:28, Aktualizacja: 2010-02-12 10:13:28, Odsłon: 3610

Stowarzyszenie Wratislaviae Amici zaprasza na Wystawę fotografii Stefana Arczyńskiego do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia Stary Ratusz, Wrocław w dniach 05.02 – 28.02.2010

Stefan Arczyński, fotograf i podróżnik, którego we Wrocławiu znają chyba wszyscy, nie bez przesady można powiedzieć, że jest żywą legendą tego miasta. W Polsce znany jest z fotografii na okładki czasopism, ilustracji książkowych i popularnych widokówek.
Zdjęcie nr 1
Stefan Arczyński urodził się w 1916 roku w rodzinie polskich emigrantów w Essen. Swoją przygodę z fotografowaniem rozpoczął na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Po wybuchu wojny wcielony do Luftwaffe i skierowany do Francji, a później na front wschodni. Ranny pod Stalingradem trafił do sowieckiego lazaretu i do niewoli. Jako członek Związku Polaków w Niemczech został zwolniony w 1946 i przekazany Polsce. Osiedlił się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, gdzie prowadził zakład fotograficzny. W roku 1950 przeprowadził się do Wrocławia. Przez ponad 70 lat pracy twórczej nie rozstawał się z aparatem. Fotografował rozerwany wojną Wrocław, widoki Śląska, Pomorza i Tatr, portrety oraz dokumentował swoje liczne podróże. Był ukochanym fotografem twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Henryka Tomaszewskiego.
Stefan Arczyński reprezentuje niemiecką szkołę fotografii, która w latach dwudziestych naszego stulecia osiągnęła najwyższy światowy poziom. Stykając się przez kilkadziesiąt lat swojej pracy z nowymi trendami w fotografii artystycznej nie ulegał tym wpływom. Jego prace wyróżnia perfekcyjny warsztat, wrażliwość na rolę światła w budowaniu kadru i dążenie do uchwycenia ulotnego piękna rejestrowanej chwili.

Wystawa „Ulice Świata” łączy w sobie dwie największe pasje Stefana Arczyńskiego: fotografowanie i podróżowanie. Jego aparat przez lata niestrudzenie rejestrował kolejne, coraz odleglejsze zakątki świata. W dobie nieograniczonych możliwości technicznych i logistycznych mamy okazję poczuć klimat odległych miast i zobaczyć ich oblicze sprzed lat. Stefan Arczyński z pasją odkrywcy utrwalił wygląd i życie ulic w miastach niemal wszystkich kontynentów, świadomy tego, że to przecież one ze swoimi mieszkańcami, sklepami i zabytkami, ze swoim gwarem i zapachami tworzą charakterystyczny dla danego miejsca klimat. Widać to na najstarszym zdjęciu wystawy z 1935 roku. Jak niezwykły jest na niej Londyn, wydaje się, że uchwycone jest w nim wszystko, co dla tego miasta typowe: specyficzna architektura, dwupiętrowy autobus i przesłaniający wszystko deszcz. A San Francisco: wielka, tętniąca życiem metropolia zarejestrowana okiem fotografa w 1960 roku. Są też ulice zupełnie inne: w małych greckich miasteczkach, w biednych dzielnicach chińskich aglomeracji, czy te handlowe, odchodzące od arabskich targów. Fotografie są tak różne jak ulice, które ukazują. Wyjątkowe, indywidualne spojrzenie Stefana Arczyńskiego sprawia, że widzimy miasta oczyma ich mieszkańców, momentami zapominając o turystycznych walorach przedstawianych miejsc. Słynne zabytki schodzą na dalsze plany dając pierwszeństwo podążającym do pracy ludziom, przejeżdżającym samochodom i bawiącym się dzieciom.
Ta wystawa to popis warsztatowych umiejętności Stefana Arczyńskiego, ale też świadectwo jego niezwykłej wrażliwości artystycznej.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 100 czarno – białych zdjęć z lat 1935 – 2000.
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Miejskie Wrocławia przy współpracy Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu


/ / / / 35 /
/ Arc /
/ Arc / /