Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Kapliczka pokutna
4
 
Krzyż III
11
 
Krzyż II
8
 
Krzyż I
4
 
Krzyż IV
5
 
 
 
 
  ID: 524924

Krzyże i kapliczka pokutna - Jaroszów



 
dariuszfaranciszek°: W 1870/71 roku zbudowano z materiału lokalnego (granitu, bazaltu) mur wokół kościoła i tym samym ukończono rozbudowę kompleksu kościelnego. W murze kościoła wmurowane zostały krzyże i kapliczki pokutne. Kapliczka pokutna zakończona ostro łukiem, z oderwaną “nóżką" wmurowana w północnej stronie muru. Wymiary kapliczki 116x38x20 cm (głębokość niszy) z wyrytym krzyżykiem 13x13 cm, wykuta z żółtego piaskowca. Pierwszy krzyż pokutny łaciński wmurowany około 30 m na lewo od kapliczki ...
dariuszfaranciszek°: W 1870/71 roku zbudowano z materiału lokalnego (granitu, bazaltu) mur wokół kościoła i tym samym ukończono rozbudowę kompleksu kościelnego. W murze kościoła wmurowane zostały krzyże i kapliczki pokutne. Kapliczka pokutna zakończona ostro łukiem, z oderwaną “nóżką" wmurowana w północnej stronie muru. Wymiary kapliczki 116x38x20 cm (głębokość niszy) z wyrytym krzyżykiem 13x13 cm, wykuta z żółtego piaskowca. Pierwszy krzyż pokutny łaciński wmurowany około 30 m na lewo od kapliczki (ok. 3 m na lewo od przypory), wymiary 87x71 cm, wykuty z piaskowca. Drugi krzyż pokutny wmurowany w południowej stronie muru kościelnego nisko na prawo od furtki. Wymiary 65x80x - cm, wykuły w zlepieńcu. Kamień o wymiarach 100x26 (do 36) x - cm zlepieniec, wmurowany 2 m na prawo, jest prawdopodobnie jego trzonem.

Należy również wspomnieć o istnieniu trzeciego krzyża łacińskiego, który stoi przy tzw. szewskiej ścieżce. Dziś jest to pole uprawne około 1 km na południe od wsi pomiędzy polnymi drogami do Morawy i Skarżyc. Wymiary krzyża 76x88x22 cm, wykuty z granitu. Wg.
Pokaż więcej Pokaż mniej