Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 535378

Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych DEFIL (dawna)

Langersche Klaviaturfabrik, Pianomechanikfabrik



Budowa
1896
Status
Istnieje częściowo
 
Ogromne bogactwo w lasy miasta Lubina i jego znakomite, naturalne dobra doprowadziły do założenia kilku tartaków, zakładów stolarskich, wytwórni parkietów, prężnie działających firm budowlanych oraz Fabryki Mechanizmów Fortepianowych.
W latach 90’ dziewiętnastego wieku posiadacze Fa. Langer & Co. w Berlinie, mianowicie Langer i Oskar Gadebusch, poszukiwali terenu, którego okolica bogata jest w lasy i który ma wystarczającą ilość miejsca, by wybudować parę tartaków. Wstępnie obrobione drewno musiałoby ...
Ogromne bogactwo w lasy miasta Lubina i jego znakomite, naturalne dobra doprowadziły do założenia kilku tartaków, zakładów stolarskich, wytwórni parkietów, prężnie działających firm budowlanych oraz Fabryki Mechanizmów Fortepianowych.
W latach 90’ dziewiętnastego wieku posiadacze Fa. Langer & Co. w Berlinie, mianowicie Langer i Oskar Gadebusch, poszukiwali terenu, którego okolica bogata jest w lasy i który ma wystarczającą ilość miejsca, by wybudować parę tartaków. Wstępnie obrobione drewno musiałoby być poddawanej dalszej obróbce w berlińskiej fabryce, tam też produkowane były mechanizmy do fortepianów i pianin.
Wybór padł na Lubin na Śląsku (wówczas miasto należało do Provinz Schlesien w obrębie Prus jako kraju związkowego - król Prus był jednocześnie cesarzem zjednoczonych Niemiec), gdzie zaledwie w oddali kilkuset metrów od dworca była do nabycia działka w postaci łąki, przy Bahnhofstrasse (kiedyś ul. Dworcowa, obecnie ul. Odrodzenia). Wkrótce na tym otwartym terenie powstał tartak Langera. Krótko po tym produkcja została rozszerzona o części mechaniczne Langera.
W latach 1922/23 z pomocą wrocławskiej spółki architektów (Roder) został zaprojektowany nowy, imponujący budynek lubińskiej fabryki, który mimo swej spójności i architektonicznego piękna był po prostu ogromnym zakładem przemysłowym. Tak powstał obszar fabryki o ogólnej powierzchni 26 000 m2, przy czym 5 000 m2 stanowiły otwarte pomieszczenia robocze z jasnymi, przejrzystymi i higienicznymi warsztatami.
Liczba zatrudnionych pracowników zarówno płci męskiej jak i żeńskiej stała na wysokim poziomie około 700 osób, podczas gdy w berlińskiej fabryce było zatrudnione zaledwie 200 osób. W latach 1920-1925 w obu fabrykach rocznie powstawało ponad 20 tys. mechanizmów fortepianowych i do pianin. Do tego dochodziły jeszcze części dla przemysłu instrumentowego takie jak główki do młotków, pudła rezonansowe, klawiatury i inne.
Tak znakomite firmy jak Steinway, Bechstein, Grotian-Steinweg, Ibach, Seiler, Förster, Schiedmayer, Feurich i inne były wówczas odbiorcami fabrykatów z Berlina i Lubina. Poza tym produkty przedsiębiorstwa szły do Anglii, do krajów skandynawskich i bałtyckich, do Szwajcarii, Włoch, Węgier, USA, krajów Ameryki Południowej, do Japonii, Chin i Australii.
Razem z budową fabryki w Lubinie powstała wieża ciśnień oraz 3 wspaniałe, nowoczesne domy osiedlowe jako mieszkania pracownicze dla urzędników i pracowników lubińskiego zakładu. Naprzeciwko wejścia do fabryki został zbudowany budynek administracji pełniący również funkcję mieszkalną.
Zaczynająca się w latach 30-tych recesja gospodarcza miała wpływ także na przemysł fortepianowy oraz zatrudnionych w Lubinie. Udziałowcy wpodziewali się trudności w przedsiębiorstwie, dlatego Langer, Keller oraz Köhler AG chciały się utrzyma na rynku poprzez fuzję oraz wchłanianie podobnych zakładów. Wszystkie wysiłki były jednak nieskuteczne. W 1935 roku firma ogłosiła upadłość. W efekcie zatrudnieni stali się bezrobotnymi, a gospodarka miasta dociekliwie ucierpiała.
Carl Gustave Gadebusch, który wycofał się już wcześniej z aktywnej służby w zakładzie, wówczas jako 66-letni mężczyzna przejął inicjatywę. Już 6 miesięcy po zamknięciu produkcji brama lubińskiej fabryki otworzyła się ponownie. Poza dawnymi pracownikami, którzy zostali ponownie zatrudnieni, odetchnął także cały Lubin. Obok tradycyjnej fabrykacji mechanizmów fortepianowych Langera oraz części i osprzętu do pianin zabrano się za produkcję mebli kuchennych, drobnej stolarki, stolików pod lampki jak również drewnianych lamp stojących.
Poprzez nową nazwę firmy „Holz- und Metallwerke Lüben, Gustav Gadebach, Langewerk in Lüben (Schlesien)“ tchnięto w nią z powrotem na długo nowe życie i wyprowadzono na dobrą pozycję. Najpierw stopniowo została pozyskana duża część starych klientów skupujących wybitne mechanizmy fortepianowe Langera i część zapasów. Natomiast jako nowa marka na rynku mebli kuchennych firma musiała się dopiero odnaleźć, zanim stała się hitem rynkowym.
W roku 1939 syn właściciela fabryki – Gustave Richard Gadebusch, współudziałowiec przedsiębiorstwa, doprowadził do dalszego rozkwitu poprzez swoją perfekcyjną organizację zakładu. Po wybuchu drugiej wojny światowej fabryka w Lubinie należała do najlepiej i najnowocześniej urządzonych zakładów obróbki drewna na całym Śląsku (zatrudniała wówczas 500 osób). Ponieważ był to tak przykładny zakład, a do tego posiadał niezwykle obszerne zaplecze maszynowe, został wykorzystany jako fabryka wyposażenia zbrojeniowego. Mimo to aż do ostatnich dni stycznia 1945 roku produkowane było na eksport jeszcze ponad 8 000 mechanizmów fortepianowych rocznie. Wymuszono jednak na zakładzie, by produkcją tą zastąpić wyrobem skrzynek amunicyjnych oraz części samolotowych.
W ostatnich dniach miesiąca stycznia 1945r. pod naciskiem frontu właściciel zakładu oraz zatrudnieni musieli opuścić fabrykę, która przez kilkadziesiąt lat po budowie walczyła o istnienie, w efekcie czego stała się miejscem, które dawało pracę i chleb naprawdę wielu lubińskim rodzinom.

P.S. Czy jest ktoś w stanie przytoczyć historię obiektu, ale już za czasów polskich?

look15 - na podstawie informacji na
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1896-1945
    komentarze: 0
    Warsztat podczas pracy.
  • Data: 1896-1945
    komentarze: 0
    Pracownicy z mechanizmami fortepianowymi.
  • Data: 1902-11-01
    komentarze: 1
    Pocztówka z początku XX wieku przedstawiająca ówczesną Fabrykę ...
  • Data: 1914
    komentarze: 0
    Skan z przedwojennego katalogu fabryki, który można obecnie zakupić ...
  • Data: 1930-1935
    komentarze: 2
    Willa Gadebusch (?) i dawna fabryka instrumentów lutniczych.
  • Data: 1960-1965
    komentarze: 3
    Przedsiębiorstwo lubińskie było jedynym w kraju producentem instrumentów ...
  • Data: 1969
    komentarze: 0
    Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie.
  • Data: 1976
    komentarze: 0
    Widok na fabrykę w 1976r.
  • Data: 2008-12-23
    komentarze: 0
    Widok na południową część budynku.
  • Data: 2008-12-23
    komentarze: 0
    Ujęcie północnej części budynku. Doskonale widać, w którym miejscu ...
  • Data: 2008-12-23
    komentarze: 0
    W tle tyły kamienic stojących przy ul. 1 Maja. A na pierwszym ...
  • Data: 2008-12-23
    komentarze: 2
    Wokół budynku wciąż można znaleźć przedmioty będące dowodem jego ...
  • Data: 2008-12-23
    komentarze: 0
    Fragment torowiska przy fabryce.
  • Data: 2008-12-23
    komentarze: 0
    Filar nośny zatopiony w cegłach. Widoczny tylko dzięki rozbiórce ...
  • Data: 2008-12-23
    komentarze: 0
    Wyjście na dach. Po lewej ciekawe moim zdaniem okno.
  • Data: 2008-12-23
    komentarze: 0
    Oryginalne (?) okno z luksferami o ciekawym, heksagonalnym kształcie.
  • Data: 2009-10-08
    komentarze: 2
    Fabrykę przekształcono w centrum handlowe Defil. Jest to trochę ...
  • Data: 2009-10-08
    komentarze: 0
    Rampa załadowcza w bocznej ścianie głównego budynku.
  • Data: 2009-10-08
    komentarze: 0
    Fragment torowiska.
  • Data: 2014-08-02
    komentarze: 0
    Dawna portiernia fabryki, dziś budynek ochrony.
  • Data: 2014-08-02
    komentarze: 0
    Jeden z odremontowanych obiektów.
  • Data: 2015-03-28
    komentarze: 2
    Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych DEFIL
  • Data: 2016-08
    komentarze: 0
    Budynek dawnej fabryki produkującej instrumenty lutnicze DEFIL ...
  • Data: 2019-10-21
    komentarze: 0
    Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych DEFIL