Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 539084

Kościół św. Marcina

Schrotholzkirche



 
Kościół św. Marcina w Ochodzach to zabytkowa, drewniana świątynia z XVII wieku. Do 1941 stał w Komprachcicach ( ).

Konstrukcja
Kościół wybudowano w 1702 w Komprachcicach, w miejscu starszego drewnianego kościoła, dzięki inicjatywie miejscowego proboszcza, Tomasza Kalety. Jest konstrukcji zrębowej, z wieżą budowaną na słup, co było dość częstym przypadkiem w drewnianych kościołach. Wnętrze stanowi trójboczne, zamknięte prezbiterium, do którego ...
Kościół św. Marcina w Ochodzach to zabytkowa, drewniana świątynia z XVII wieku. Do 1941 stał w Komprachcicach ( ).

Konstrukcja
Kościół wybudowano w 1702 w Komprachcicach, w miejscu starszego drewnianego kościoła, dzięki inicjatywie miejscowego proboszcza, Tomasza Kalety. Jest konstrukcji zrębowej, z wieżą budowaną na słup, co było dość częstym przypadkiem w drewnianych kościołach. Wnętrze stanowi trójboczne, zamknięte prezbiterium, do którego przylega zakrystia oraz szersza, prostokątna nawa z kruchtą. Nad częścią nawy znajduje się chór organowy, który podtrzymują dwa filary. Wnętrze nakryte płaskimi stropami. Od zewnątrz ściany obite są gontem, podobnie jak dachy siodłowe. Nad nawą znajduje się wieżyczka z sygnaturką, zakończona cebulastym hełmem. Po przeniesieniu kościoła do Ochódz kościół został umieszczony na podmurówce.

Po II wojnie światowej dokonano tylko niewielkich zmian w architekturze kościoła. W latach 60. wybudowano pięciogłosowe organy piszczałkowe. Pomalowano również wnętrze, a kilka lat temu wymieniono gonty. W 1999 przeprowadzono generalny remont.

Wyposażenie
Wnętrze kościoła zawiera wiele cennych obiektów. Na belce tęczowej znajduje się późnogotycki krucyfiks z XVI wieku z manierystycznymi rzeźbami świętych Piotra i Pawła z XVII wieku. Prawdopodobnie rzeźby pochodzą z poprzedniego kościoła. Główny ołtarz jest barokowy - powstał na początku XVIII wieku na potrzeby obecnej świątyni. W części środkowej umieszczono rzeźbę patrona kościoła - św. Marcina, a po bokach świętych Grzegorza i Mikołaja. W bocznych bramkach znajdują się rzeźby świętego Floriana oraz Jana Nepomucena. Z tego samego okresu ołtarze boczne - świętego Józefa i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Zabytkami są również ambona i chrzcielnica z XVIII wieku oraz barokowa szafka na oleje, znajdująca się w zakrystii.

W kościele znajdowały się kiedyś także barokowe stacji drogi krzyżowej z XVIII wieku oraz barokowa rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego, ale obecnie znajdują się w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. Jedynym obiektem, który pozostał w nowym kościele w Komprachcicach, jest XVIII-ny obraz św. Tekli. W przeszłości w drewnianym kościele znajdował się także obraz wotywny z 1680, przedstawiający panoramę Opola, lecz obecnie zaginął. Za:

Gdy w 1938 r. kard. Adolf Bertram poświęcił nowy kościół parafialny w Komprachcicach, dotychczasową drewniana barokową świątynię z 1702 r. pw. św. Marcina postanowiono stamtąd przenieść do pobliskich Ochódz. W tym celu zakupiony został w Ochodzach odpowiedni plac i w 1941 r. kościół został przeniesiony. W pracach tych brali udział jeńcy angielscy. 14 grudnia 1941 r. dziekan dekanatu prószkowskiego, ks. Hugon Kwiotek, dokonał poświęcenie jeszcze niewykończonego kościoła, w którym już zaczęto odprawiać nabożeństwa.

W następnym roku zaczęła w Ochodzach funkcjonować osobna parafia, a pierwszym jej proboszczem został mianowany ks. Eryk Puchala, który pracował tam do 1954 r., kiedy to wraz z innymi 19 kapłanami został przez władze komunistyczne usunięty z parafii. Zamieszkał wówczas w domu księży emerytów w Nysie. Od 1954 do 1959 r. proboszczem w Ochodzach był ks. Jan Różański.

W 1959 r. kolejnym proboszczem w Ochodzach został ks. Henryk Zając i pracuje tam po dziś dzień. Wystarczy tylko wspomnieć, że w 1960 r. przeprowadził w ochódzkiej parafii pierwsze misje św., które odtąd cyklicznie organizował co dziesięć lat. Ostatnie były w Roku Jubileuszowym 2000. Były to już piąte misje w parafii prowadzone przez ks. Zająca. Ks. radca Henryk Zając jest w naszej diecezji, obok ks. Ernesta Kubonia z Chrząstowic, najdłużej pracującym proboszczem na jednej i tej samej placówce!

Na przestrzeni minionych lat wiele w Ochodzach zostało zrobione. Zaczęło się od budowy kamiennego ogrodzenia wokół kościoła. Później wybudowano chodniki z trylinki wykonanej własnym sumptem przez parafian. Wykopano też studnię na placu przykościelnym i dlatego wokół kościoła pojawiły się kwiaty. Obok kościoła wybudowano z kamienia polnego ołtarz poświęcony Matce Boskiej Fatimskiej, do którego zakupiono figury Maryi i dzieci fatimskich. W tym czasie sprowadzono również figurę Matki Boskiej Królowej Świata i wstawiono na boczny ołtarze kościoła parafialnego, gdyż od 1960 r. parafianie z Ochódz obrali sobie dodatkowo (obok św. Marcina) jako patronkę Matkę Bożą Królową Świata. W latach 60. od podstaw wybudowano też nową plebanię. Dotychczas bowiem kolejni proboszczowie mieszkali w domu nauczyciela. W latach 90. wybudowano kaplicę przedpogrzebową, którą 4 czerwca 1994 r. poświecił bp. Antoni Adamiuk, powiększono cmentarz parafialny, zbudowano nowy chodnik na placu kościelnym z kostki brukowej i parking. Dzięki temu otoczenie kościoła nabrało jeszcze piękniejszego wyglądu.

Równocześnie ze wspomnianymi inwestycjami parafianie otaczali troską swoją drewnianą świątynię. Co kilka lat na bieżąco prowadzone były prace przy konserwacji drewna. Pomalowano wnętrze kościoła. W 1963 r. zbudowano pięciogłosowe organy piszczałkowe przez organmistrza Władysława Kaczmarka z Wronek. Trzy lata temu wymieniono wszystkie gonty na kościelnym dachu. Prace te świetnie wykonali górale z okolic Rabki. Na wieży kościelnej zostały zamontowane elektrycznie sterowane dzwony z zegarem, które wygrywają melodie: rano - godz. 6.30 - "Kiedy ranne wstają zorze", w południe "Po górach dolinach", a o godz. 21.00 "Apel Jasnogórski". Parafianie z Ochódz z niezwykłym pietyzmem troszczą się o swój kościół, gdyż mają świadomość, że ich świątynia jest najcenniejszym zabytkiem w gminie Komprachcice.

W Ochodzach jest 18 róż różańcowych, grono Dzieci Maryi, prowadzone przez siostrę szensztacką Esterę Pawlisz, ministranci oraz aktywna parafialna rada duszpasterska. Ksiądz proboszcz podkreśla również duże zaangażowanie w sprawy parafialne strażaków z miejscowej OSP oraz pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Niestety, Ochodze nie doczekały się, jak dotąd, własnych powołań kapłańskich i zakonnych. W każdy pierwszy czwartek miesiąca, podczas Godziny Świętej, parafianie modlą się w intencji powołań. "Być może ta modlitwa kiedyś zaowocuje" - mówi ks. Henryk Zając. Za:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1898-1900
    komentarze: 1
    Komprachcice - m.in. kościół i stacja kolejowa.
  • Data: 1905-1910
    komentarze: 0
    Drewniany kościół z Komprachcic, od 1941 r. stoi ww wsi Ochodze.
  • Data: 1910-1920
    komentarze: 2
    Sklep Pachela, kościół św. Marcina, szkoła i fabryka papierosów ...
  • Data: 1910-1920
    komentarze: 0
    Kościół św. Marcina w Komprachcicach. [Poprzednio dodane przez: ...
  • Data: 1919-1920
    komentarze: 0
    Sklep Pachela, kościół św. Marcina, szkoła i fabryka papierosów ...
  • Data: 1920-1928
    komentarze: 2
    Drewniany kościół św. Marcina jeszcze w Komprachcicach.
  • Data: 1920-1941
    komentarze: 0
    Drewniany kościół św. Marcina jeszcze w Komprachcicach.
  • Data: 1935-1939
    komentarze: 1
    Wnętrze i ołtarz główny z pocz. XVIII w.
  • Data: 1935-1941
    komentarze: 1
    Kościół św. Marcina
  • Data: 1936
    komentarze: 0
    Komprachcice - restauracja, kościół, sklep.
  • Data: 1936-1940
    komentarze: 1
    Kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu w Komprachicach. Przed wejściem ...